Medycyna estetyczna – czym się zajmuje?

Według oficjalnej definicji, medycyna estetyczna jest częścią estetologii medycznej. W jej ramach, ludzie zdrowi otrzymują możliwość przeprowadzania pewnych działań zapobiegawczych, głównie dotyczących starzenia się skóry, które mają im zapewnić wysoką jakość życia. Procedury, które stosuje się w tym celu mogą być oczywiście przeprowadzane tylko przez tych lekarzy, którzy mają prawo do wykonywania zawodu. Chodzi tutaj między innymi o ordynację leków, czy przeprowadzanie nieinwazyjnych zabiegów, lub też tych o niewielkiej inwazyjności. Głównym celem medycyny estetycznej jest zapewnienie większej atrakcyjności pacjentów.

Medycyna estetyczna - początki

Sekcja Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim, została powołana do życia w naszym kraju w latach 90-tych XX wieku. To właśnie ten okres można uznać za początek medycyny estetycznej w Polsce, gdyż była to pierwsza tego typu organizacja na jej terenie. Od 2010 nazwa organizacji to Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti- Aging, które od 2011 roku zajmuje się certyfikowaniem lekarzy medycyny estetycznej, zgodnie z przyjętymi regułami. Z kolei w Europie, lekarze zajmujący się medycyną estetyczną są skupieni w Międzynarodowym Związku Medycyny Estetycznej, czyli Union Internationale de Médecine Esthétique (UIME), którego siedzibą jest Paryż.

zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna ma przede wszystkim zatroszczyć się o lepszy komfort życia, zgłaszających się do lekarzy pacjentów. Dzięki niej możliwe jest zniwelowanie różnego rodzaju niedoskonałości, sprawiając tym samym, że pacjent jest bardziej zadowolony z tego jak wygląda i również lepiej się czuje. Przeprowadzane procedury mają za zadanie zapobiegać pewnym zmianom lub też je leczyć. Najważniejszy zakres zadań medycyny estetycznej to przeciwdziałanie postępowaniu procesów starzenia się skóry oraz minimalizowanie zmarszczek. Oprócz tego jednak, lekarze medycyny estetycznej dokonują także korekt wszelkiego typu defektów estetycznych, którymi mogą być na przykład niewielkie piersi, cellulit, blizny czy rozstępy. Można uznać, że zabiegi przeprowadzane w ramach medycyny estetycznej są ulokowane pomiędzy kosmetologią a chirurgią estetyczną.

Medycyna estetyczna to jedynie pozachirurgiczne zabiegi, które nie są zbyt inwazyjne. Jest to jednak już większa ingerencja w poszczególne partie skóry, aniżeli w przypadku zabiegów kosmetycznych i kosmetologicznych. Takie procedury są wykonywane ambulatoryjnie, a w ich trakcie korzysta się między innymi z laserów frakcyjnych, światła IPL/E-Light, fal radiowych, podciśnienia, wypełniaczy, lipolizy kawitacyjnej, peelingu czy kriolipolizy. Oprócz tego, są to jeszcze zabiegi biostymulacyjne.

Zabiegi medycyny estetycznej

Po co korzysta się z takich zabiegów i sprzętów? Dzięki nim, można uzyskać efekt odmłodzonej oraz ujędrnionej skóry, ale także pozbyć się zmarszczek oraz bruzd, czy też wypełnić kości policzkowe albo doliny łez, poprawić kontur twarzy, zniwelować przebarwienia i cienie pod oczami. Częste też są zabiegi, dzięki którym można usunąć blizny, rozstępy i cellulit, ale także pozbyć się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w konkretnych partiach ciała. Wiele osób decyduje się również na zabiegi modelujące usta, zamykające rozszerzone pory na skórze, redukujące nadpotliwość albo te, dzięki którym możliwe jest usunięcie tatuażu, rumienia czy znamion i tłuszczaków. Medycyna estetyczna zajmuje się także korekcją uśmiechu, poprawą koloru uzębienia oraz zgryzu. W jej ramach leczone są też objawy trądziku różowatego i bruksizmu i przeprowadzane są zabiegi usuwania nadmiernego owłosienia ciała.

Autor

Zespół | megathik