Wideodermatoskopia – co to jest?

Przy pomocy wideodermatoskopii możliwe jest przeprowadzenie specjalistycznej diagnostyki znamion barwnikowych skóry. Ta najnowocześniejsza i nieinwazyjna metoda, to niezwykle przydatne połączenie optycznego układu wideokamery dermatoskopu oraz cyfrowej analizy obrazu widocznego na ekranie komputera. Jest to zatem sposób pomiędzy oglądaniem zmian, czyli badaniem makroskopowym, a histopatologią, a więc badaniem mikroskopowym. Dzięki niemu, możliwa jest ocena takiej zmiany skórnej w powiększeniu od 20 do 70 razy i dostrzeżenie zmian morfologicznych, których nie zobaczymy gołym okiem.

Badanie to zwykle trwa do 15 minut, jest nieinwazyjne, dlatego nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Wideodermatoskopia

Źródło: http://klinikamurano.com/oferta_wideodermatoskopia_57.html

Najpierw skóra, w tej części, która ma zostać przebadana, pokryta zostaje substancją ułatwiającą oglądanie głębokich warstw skóry. W dalszej kolejności, wykorzystuje się kamerę Medicam 800 HD, która nagrywa wszystko w jakości Full HD, o rozdzielczości 1920x1080 px w czasie rzeczywistym. Obraz zostaje zapisany w formie elektronicznej, dzięki czemu zmiana skórna może zostać dokładnie przeanalizowana i oceniona.

Każde z takich nagrań zostaje zapisane w pamięci komputera, dzięki czemu w późniejszym czasie można porównać je z kolejnymi badaniami danego znamiona barwnikowego. Regularne kontrole są bowiem niezbędne do tego, by odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Wideodermatoskopia - zastosowanie

Wideodermatoskopia, wykonywana przy pomocy urządzenia FotoFinder, wykonywane jest gdy potrzebna jest:

 • analiza znamion
 • długoterminowa obserwacja znamion oraz ich dokumentacji, w celu późniejszego porównania
 • dokumentacja skóry ze znamionami oraz identyfikacja każdego znamienia
 • wykrycie nowych lub zmienionych znamion
 • pełna dokumentacja procesu leczenia

Oczywiście trzeba podkreślić, że urządzenie czy programy komputerowe nie umożliwiają postawienia diagnozy. Konieczne jest przeprowadzenie analizy przez odpowiedniego specjalistę.

Badanie dermatoskopowe

Badanie dermatoskopowe – na czym polega?

Zmiany w obrębie skóry, włosów czy płytek paznokciowych, mogą zostać zobrazowane, zarchiwizowane oraz przeanalizowane, dzięki dermatoskopii. Badanie to przeprowadza się przy użyciu ręcznego dermatoskopu, mikroskopu lub też wideodermatoskopu.

Obecnie, dzięki nowoczesnym urządzeniom oraz technikom, możliwe jest zbadanie i poddanie analizie nawet bardzo małych zmian skórnych. Nasz gabinet korzysta z programu MoleAnalizer, którego działanie oparte jest na wykorzystywanych na całym świecie algorytmach oceny znamion. Program ten przeprowadza analizę zmiany pod względem jej koloru, kształtu, rodzaju brzegów oraz tego w jaki sposób ona ewoluuje.

Dobrze przeprowadzona diagnostyka zmian skórnych, może umożliwić wykrycie nowotworu skóry we wczesnym stadium. Aby ocena znamienia była jak najdokładniejsza, korzysta się z algorytmu rozpoznawania wzorców zmian melanocytowych o wysokim poziomie czułości.

Dermatoskopia i medycyna estetyczna

Z dermatoskopii korzystają też specjaliści z zakresu dermatologii estetycznej, gdyż dzięki niej dokonują kwalifikacji pacjenta do zabiegu.

Z badania tego systematycznie muszą korzystać te osoby, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia czerniaka skóry lub melanomy. Badać powinniśmy się szczególnie gdy:

 • mamy jasną karnację
 • posiadamy sporo znamion barwnikowych o różnych kształtach, rozmiarach i zabarwieniu
 • w naszej rodzinie były przypadki zachorowania na czerniaka skóry
 • częste korzystamy z naświetleń słonecznych (na przykład w solariach) i dochodzi u nas do poparzeń słonecznych

Zmiany skórne, które należy szczególnie obserwować i badać:

 • zmiany, które dopiero się pojawiły
 • zmiany, które szybko się powiększają
 • zmiany, które się łuszczą, swędzą, krwawią
 • zmiany o nieregularnych brzegach
 • zmiany o niejednolitych kolorach
 • zmiany szybko się przemieniające

Autor

Zespół | megathik