Laserowe usuwanie przebarwień – poznaj zabiegi medycyny estetycznej

Przebarwienia to problem, który dotyka wielu osób. Przyczyn powstawania mało estetycznych plam na skórze jest sporo, sporo jest też metod ich usuwania. Przede wszystkim na przebarwienia stosuje się laser. Leczenie odbarwień polega wówczas na wykorzystaniu urządzenia wytwarzającego ciepło, które na skutek kontaktu ze skórą usuwa niezbyt równe zabarwienie. Terapia laserowa usuwa przebarwienia ze zniszczonych zewnętrznych warstw skóry, przywracając jej jednolitą i gładką powierzchnię. To najskuteczniejsza metoda usuwania przebarwień. Jak wygląda zatem w praktyce?

Laserowe usuwanie przebarwień – sposoby

Działanie lasera na skórę i przebarwienia jest proste. Gdy światło pada na skórę, pochłaniają je kolorowe komórki pigmentowe. Potem rozpadają się one na niewielkie cząsteczki, które są w kolejnym kroku usuwane z organizmu przez system odpornościowy. Terapia ta wykorzystuje wiele różnych laserów - laser Nd:Yag typu W-switch, laser rubinowy typu Q-switch czy laser aleksandrytowy typu Q-switch.

Laser rubinowy Q-switch przenika skórę na głębokość rzędu 1 mm. Jego światło ma kolor czerwony jest pochłaniane przede wszystkim przez melaninę, mniej przez hemoglobinę. Laser ten pozwala na likwidację naskórkowych zmian barwnikowych - plam soczewicowatych. W przypadku zmian melanocytowych skuteczność lasera rubinowego nie jest duża.

Laser Nd:Yag typu Q-switch może przenikać na głębokość nawet 6 mm wgłąb skóry. Dzięki czemu można wykorzystywać go podczas leczenia zmian barwnikowych. Emituje zielone światło, które jest absorbowane przez melaninę i hemoglobin. Znajduje on zastosowanie przede wszystkim  w wybiórczej fototermolizie melanosomów w naskórku. Usuwa skutecznie posłoneczne plamy soczewicowate.

usuwanie przebarwień laserem

Laser aleksandrytowy Q-sqitch to z kolei laser, który dokonuje głębszej penetracji niż laser rubinowy. W przypadku zmian barwnikowych daje efekty zbliżone jak laser typu Q-switch.

Dostępne obecnie metody laserowego usuwania przebarwień są stosowane do wszystkich kolorów i odcieni skóry. Po zabiegu pacjent może wrócić do swoich zajęć jeszcze tego samego dnia. Czy po laserowym zabiegu usuwania przebarwień są możliwe powikłania? U niewielkiej liczby osób mogą pojawić się ciemne lub jasne plamy, bardzo rzadko blizny. To jednak wyjątki.

Wskazania do laserowego usuwania przebarwień

Ten rodzaj leczenia przebarwień skóry może zostać zastosowany u osób, które mają:

  • czerwone znamiona,
  • tzw. plamy wątrobowe,
  • przebarwienia na skórze po trądziku różowatym,
  • przebarwienia na skórze twarzy będące skutkiem przebywania na słońcu,
  • odbarwienia skórne spowodowane ostudą,
  • rozszerzone naczynia krwionośne,
  • tatuaże, których chcą się pozbyć.

Usuwanie przebarwień – ile zabiegów?

Osoby, które chcą usunąć laserowo swoje przebarwienia muszą wiedzieć, że już w ciągu kliku godzin po przeprowadzonym zabiegu przebarwienia zaczynają ciemnieć. To naturalna reakcja skóry, której nie trzeba się obawiać. Z kolei następnego dnia zaczyna się już stopniowe złuszczanie naskórka, które trwa nawet dwa tygodnie. Jedna wizyta w gabinecie kosmetycznym to najczęściej za mało, aby całkowicie pozbyć się przebarwienia. W przypadku zmian zlokalizowanych głęboko trzeba wykonać 3-5 zabiegów w odstępie co 3-4 tygodnie.

Autor

Zespół | megathik