Przyczyny nadpotliwości

W procesie przystosowywania się do zmiennych warunków naturalnych, ciało człowieka bardzo wyewoluowało, wykształcając między innymi możliwość wydzielania przez gruczoły potowe właśnie potu. W ten sposób zapobiega ono przegrzaniu, które w wypadku gdyby takiej możliwości nie było, z pewnością by wystąpiło. Niektóre osoby mają jednak poważny kłopot – ich ciała produkują zbyt dużo potu. O wiele więcej, niż to konieczne, żeby organizm mógł właściwie funkcjonować. Zjawisko to zwiemy nadpotliwością. Mimo że nie jest niebezpieczne, jest nieco kłopotliwe – trudno się więc dziwić, że tak wiele osób zastanawia się, jak można je leczyć. Czy istnieje skuteczny środek na nadpotliwość?

Nadpotliwość - rodzaje

Nadpotliwość to zjawisko niejednorodne. Dlatego też dzieli się je na 2 typy:

- Typ Pierwszy – czyli nadpotliwość miejscowa, dotycząca na przykład nóg, rąk czy pach, przy czym jeśli chodzi o to ostatnie zjawisko, zachodzi ono w 40% wszystkich przypadków. Dużo rzadziej można za to spotkać osobę cierpiącą na nadpotliwość twarzy, ale warto wiedzieć, że i coś takiego jest możliwe. Zwykle występuje jednak z bardzo prozaicznych przyczyn, czyli zjedzenia czegoś zbyt gorącego lub zbyt zimnego.

- Typ Drugi – czyli nadpotliwość ogólna, która dotyczy całego ciała w równym stopniu i która z tego powodu jest raczej rzadko spotykana. Nadpotliwość ogólna zwykle jest towarzyszem innych chorób, czyli na przykład cukrzycy, nadczynności tarczycy, czy też zakażenia infekcyjnego. Jeśli chodzi o nadpotliwość typu drugiego, zwykle ustępuje ona po wyleczeniu choroby, z którą jest związana.

nadpotliwość

Nadpotliwość - przyczyny

Nadpotliwość może mieć różne przyczyny. Szacuje się, że na jeden z dwóch jej typów cierpi 1% całej populacji. Objawy pojawiają się zwykle między 20. a 30. rokiem życia, a często ich pochodzenie jest wręcz niemożliwe do ustalenia. Czasem wynikają z przyczyn genetycznych, co łatwo ustalić, gdy ktoś ma w rodzinie jeszcze jakąś osobę posiadającą ten sam problem. Bezpośrednia przyczyna to zaś zaburzenie funkcjonowania jednego z gruczołów potowych, które są kontrolowane przez współczulny układ nerwowy. Są one zlokalizowane wszędzie i to w dużej ilości – choć w niektórych miejscach jest ich szczególnie dużo. Gdzie? Na rękach, stopach, pod pachami – to właśnie dlatego głównie tam zlokalizowane są problemy z potliwością.

Wśród przyczyn nadmiernej potliwości można wymienić te spowodowane czynnikami fizjologicznymi. Należy do nich między innymi aktywność fizyczna – w tym nie tylko uprawianie sportu, ale ogólnie intensywne ruszanie się – oddziaływanie niskiej lub wysokiej temperatury, stres, lęk i silne emocje, ale nawet i takie czynniki jak aktualna pora dnia, bo od tego zależy między innymi stopień nasłonecznienia czy wysokość temperatury. Nadmierna potliwość może być spowodowana też innymi czynnikami, w tym między innymi guzami nadnerczy, zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, takimi jak cukrzyca, czy przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych, które przecież wpływają na hormony. Może również wynikać po prostu z wieku – mają do niej skłonności kobiety, które weszły w stan menopauzy i panowie, którzy weszli w stan andropauzy. Nadpotliwość niekoniecznie wiąże się z przykrym zapachem, jednak z pewnością może utrudniać kontakty społeczne – po prostu wywołując zażenowanie innych ludzi, ich śmiech, albo wstyd osoby nią dotkniętej. Można ją rozpoznać wykonując tak zwaną próbę jodowo-skrobiową, czyli test Minora. Podejrzane miejsca smaruje się jodyną i posypuje skrobią, a jeśli ściemnieją, nadpotliwość zostaje potwierdzona.

 

Problem nadpotliwośći i jej leczenie  - opinie, komentarze klientów 

 

 no name   2017.08.12 [11:05]

Z problemem nadpotliwości nie opuszczał mnie odkąd pamiętam. Zdecydowałem się na serię zabiegów z użyciem toksyny botulinowej na pachy i dłonie u dr. Rujny (http://klinikamurano.com/oferta_leczenie-nadpotliwosci_208.html). Lekarz dobrał ilosć preparatu, którą podawał na każdej wizycie. Jestem bardzo zadowolony z efektów jakie uzyskałem po kilku wizytach. Polecam tą metodę! 


 Zbyszek   2017.09.02 [21:00]

Poddałem się zabiegowi lipozy laserowej. Wiązka swiatła rozpuszcza gruczoły potowe a nastepnie je odsysa. Mówię tu o obszarze pach. Lipozę wykonano u mnie z miejscowym znieczuleniem. Co do potliwości na obrzerzu pach - nie borykam się z tym problemem choć ostrzegano mnie, że taki problem może powstać a zabieg jest nieodwracalny. 


 Daniel  2017.09.10 [08:05]

W moim przypadku zastosowano jonosferę. U mnie problem dotyczył stóp. Cały zabieg polegał na zanużeniu kończyn w wodzie, przez którą lekarz przepuścił odpowiednią wiązkę stałego prądu. Sam zabieg przebiegł sprawnie i co mnie zaskoczyło - całkowicie bezboleśnie. Po 10 zabiegach zauważyłem efekty, które utrzymują się trwale. Zabieg robiłem w http://pstq.pl/ Pozdrawiam! 

Autor

Zespół | megathik