Hiperhydroza (nadmierne pocenie się)

Co to jest hiperhydroza?

Hiperhydroza jest definiowana jako pocenie się przekraczające normalne potrzeby organizmu. Jest ona klasyfikowana jako pierwotna lub wtórna. Nadpotliwość pierwotna jest chorobą genetyczną, występuje u 1 na 20 osób i może powodować nadmierne pocenie się dłoni, stóp, pach, twarzy i skóry głowy. Osoby dotknięte pierwotną nadpotliwością są społecznie ograniczone, ponieważ nigdy nie wiedzą, kiedy doświadczą wstydu związanego z nadmiernym poceniem się. Nadpotliwość wtórna jest wynikiem podstawowej choroby, takiej jak infekcja, zaburzenia hormonalne, zaburzenia metaboliczne, choroby nowotworowe, schorzenia neurologiczne, urazy rdzenia kręgowego, zaburzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia oddechowe, lęk i stres. Leczenie nadpotliwości wtórnej będzie wymagało leczenia podstawowego problemu lub przyczyny.

Jak leczyć nadpotliwość pierwotną?

  • Chlorek glinu (lek stosowany miejscowo), na przykład Driclor
  • Jonoforeza poprzez umieszczenie dotkniętego obszaru w wodzie naładowanej elektrycznie/glikopyrrolatu sodu
  • Leki antycholinergiczne
  • Zastrzyki przeciwzmarszczkowe
  • Endoskopowa sympatektomia piersiowa (operacja)

Jak działa ochrona przed zmarszczkami w nadpotliwością pierwotną?

Zastrzyki przeciwzmarszczkowe są ukierunkowane na pocenie się u źródła. Raz wstrzyknięta toksyna dostaje się do specyficznych gruczołów pachowych odpowiedzialnych za nadmierne pocenie się. Tam blokuje uwolnienie substancji chemicznej, która sygnalizuje pocenie się. Zabieg trwa około 20-30 minut. Średnio po zabiegu zauważysz zmniejszenie pocenia się o 3 do 7 dni.

Jak długo to trwa?

7-8 miesięcy, przy czym niektórzy klienci zgłaszają ulgę na okres do 12 miesięcy.

Jakie są możliwe skutki uboczne?

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie skutki uboczne związane z daną substancją są tymczasowe. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi w przypadku pierwotnej nadpotliwości są: zauważalne zwiększenie potliwości w miejscach innych niż pachy, ból w miejscu wstrzyknięcia, gorące rumieńce i przejściowe osłabienie rąk.

Autor

Zespół | megathik