Czy naturalne środki lecznicze mogą wyleczyć suchość pochwy?

Rozwój kultury celebrytów i mediów społecznościowych uformował niebezpieczny trend haków na piękno i zdrowie. W ostatnich latach krążą plotki o naturalnych środkach zaradczych, które mogą leczyć problemy zdrowotne kobiet, takie jak suchość pochwy. Ale czy rzeczywiście jest dla nich jakaś prawda?

Obniżony poziom hormonu estrogenowego jest główną przyczyną suchości pochwy - znany również jako zanikowe zapalenie pochwy - i jest często wywoływany przez menopauzę, poród, depresję i inne. Zmniejszenie nawilżenia pochwy może prowadzić do pieczenia i swędzenia, które mogą być niezwykle drażniące i niewygodne.

Chociaż jest to bardzo powszechne, piętno otaczające ten temat oznacza, że wiele kobiet cierpi w milczeniu. Wcześniejsze badania wykazały, że połowa kobiet w wieku 45-65 lat, które niedawno doświadczyły "zmiany", nie skonsultowała się z lekarzem w sprawie swoich objawów menopauzalnych.

Bardzo ważne jest, aby nie pozostawiać uporczywej suchości pochwy bez leczenia. Oprócz tego, że powoduje ona stres i zaostrzenie, może mieć duży wpływ na Twoje życie seksualne. Suchość może sprawić, że stosunek będzie niewygodny, a nawet bolesny. To z kolei może utrudniać orgazm i prowadzić do całkowitej utraty libido.

Badanie wykazało, że 17% kobiet w wieku od 18 do 50 lat miało problemy z suchością pochwy podczas stosunku płciowego, nawet przed menopauzą. Jedna czwarta kobiet w wieku 50-59 lat miała problemy z suchością pochwy podczas seksu, a 16% odczuwało pewien ból.

Istnieje kilka lekarz-zalecane terapie w celu złagodzenia suchość pochwy, ale ludzie są nadal patrząc na naturalne poprawki z potwierdzeniami od ich ulubionych celebrytów.

Mogę zobaczyć, jak to jest kuszące spróbować naturalny środek zaradczy w zaciszu własnego domu, zamiast być badane przez lekarza, który wiele osób może znaleźć żenujące. Ale pochwa jest niezwykle wrażliwy i eksperymentowanie z zabiegów, które nie są rzeczywiście udowodnione do pracy może pogorszyć objawy i ewentualnie prowadzić do infekcji.

Zmiana w diecie

Dyskusje online sugerują zmianę diety może złagodzić lub rozwiązać suchość pochwy. Czy dostosowanie diety poprzez włączenie niektórych składników naprawdę ma taki efekt?

Nie jest tajemnicą, że picie zalecanych ośmiu szklanek wody dziennie jest dobre dla Twojego organizmu, w tym pochwy. Nie picie wystarczającej ilości wody może uczynić pochwę bardziej suchą, ale jeśli suchość jest spowodowana przez coś innego, zwiększenie dziennego spożycia H2O nie jest prawdopodobne, aby wyleczyć go.

Czarny kohosh jest ziołowy dodatek niektóre uważają, że może złagodzić suchość pochwy. Jednak nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie tego.

Soja zawiera fitoestrogeny pochodzenia roślinnego, związek, który naśladuje estrogeny, ale jest słabszy. Z tego powodu uważa się, że jedzenie produktów sojowych, takich jak edamame i tofu może pomóc w suchości pochwy.

Poprzednie badanie przeprowadzone w Izraelu wykazało, że 82% kobiet (w wieku od 43 do 65 lat), które brały udział w badaniu, doświadczyło znacznego zmniejszenia suchości pochwy po spożyciu diety bogatej w soję, chociaż rzeczywista ilość soi nie została zgłoszona.

Jednakże nowsze badania wykazały, że izoflawony sojowe nie wprowadziły żadnych zauważalnych zmian w objawach suchości pochwy.

Witamina E Trend Kardashian

Dzięki radom Khloe Kardashian, w 2016 roku pojawił się trend stosowania witaminy E oleju do pochwy. Gwiazda rzeczywistości opublikowała w Internecie, że zabieg ten może zwalczyć suchość i złagodzić podrażnienia.

Badanie wykazało, że czopki z witaminą E poprawiły objawy atrofii pochwy, w tym suchość pochwy, ale wyniki nie różniły się znacznie od efektów stosowania kremu estrogenowego.

Jednakże wielu lekarzy szybko ostrzegało, że jeśli nie cierpisz na zanikowe zapalenie pochwy, stosowanie oleju z witaminą E na zdrową skórę może powodować podrażnienia. A jeśli masz ciągłą suchość pochwy przed menopauzą, powinieneś zgłosić się do lekarza.

Olej z witaminą E może potencjalnie działać jako naturalny środek smarujący i nawilżający dla kobiet po menopauzie. Istnieje jednak wiele różnych jego form i mocy, które mogą mieć wpływ na wyniki. Ważne jest, aby przedyskutować to z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia, czy jest to odpowiednie.

Olej z witaminą E może również rozkładać prezerwatywy lateksowe, więc nie należy ich stosować razem.

Ważne jest, aby przed użyciem wykonać test płatkowy na skórze. W przeciwnym razie, po zastosowaniu olejku do narządów płciowych, może się okazać, że jesteś uczulona na witaminę E.

Naturalne alternatywy smarów

Od czasu, gdy publikacja Gwyneth Paltrow dotycząca stylu życia Goop ogłosiła, że smar jest "toksyczny", wielu z nich poluje na naturalne alternatywy.

Choć lekarze odrzucili teorię aktorki jako "dalekosiężną", zarówno lekarze, jak i gwiazda zalecili smary na bazie oleju, takie jak organiczny olej roślinny, oliwa z oliwek i olej kokosowy, aby zwiększyć wilgotność pochwy podczas stosunku.

Nie ma jednak wielu dowodów na to, jak bezpieczne jest stosowanie oleju kokosowego na pochwę, mimo że jest on powszechnie stosowany do poprawy nawilżenia skóry. Smary na bazie oleju mogą również uszkodzić prezerwatywy lateksowe, więc należy unikać parowania tych produktów podczas stosunku, aby zapobiec nieplanowanym ciążom lub skurczom STI.

Umieszczanie w pochwie lub w jej pobliżu wszystkiego, co nie jest zalecane przez lekarza, może utrudnić samoczyszczenie się pochwy i zwiększyć ryzyko infekcji.

Często zaleca się stosowanie środka nawilżającego na bazie wody w przypadku lekkiego wysuszenia pochwy, aby złagodzić objawy podczas stosunku. Ale jak każdy środek nawilżający, nie jest to długoterminowe rozwiązanie dla ciągłej suchości. Istnieją inne dostępne sposoby leczenia, które należy omówić z lekarzem pierwszego kontaktu.

Dziki krem z ignamem

Dzikie ignamy pojawiły się w centrum uwagi w 2010 roku, po tym jak pojawiły się w filmie Sex and the City 2. Sugerowano, że ten naturalny środek może zwiększyć lub ustabilizować poziom estrogenów i pomóc złagodzić objawy menopauzy, takie jak suchość pochwy.

Nie ma jednak zbyt wielu dowodów na to, że to działa. Badania z 2001 r. wykazały, że chociaż krótkotrwałe leczenie ekstraktu z dzikiego ignamu nie przyniosło żadnych skutków ubocznych, to miało niewielki wpływ na objawy menopauzalne.

Dzikie ignamy występują w różnych formach, takich jak tabletki, śmietanka, herbata i kapsułki. Jednak właściwa dawka nie została jeszcze ustalona.

Jakie są oparte na naukowych podstawach leczenia?

Chociaż niektóre z naturalnych środków leczniczych mogą nieco złagodzić suchość, istnieje wiele powszechnie stosowanych i zalecanych przez lekarzy zabiegów o udowodnionej skuteczności.

Estrogen z pochwy

Dla pacjentek przechodzących menopauzę lekarz rodzinny może zalecić estrogen z pochwy, który jest dostępny w tabletkach (pessaries), kremach z pochwy i pierścieniach pochwy. To zwiększa poziom estrogenu.

Może to potrwać kilka tygodni zanim lek zacznie działać, więc można skorzystać z korzystania z wody smarów na początku.

Często jest to stałe leczenie, które powinno być ciągłe, aby zapobiec suchości z powrotem. Istnieją minimalne skutki uboczne, ale może to powodować podrażnienia i uszkodzenia prezerwatyw lateksowych i przepon.

Hormonalna terapia zastępcza (HRT)

Kobiety, które zmagają się z innymi objawami menopauzy (takimi jak gorące rumieńce), mogą uznać HRT za bardziej korzystne. Przywraca on hormony, których jajniki już nie produkują. Może zawierać połączenie estrogenu i progestogenu, ale sam estrogen jest zwykle zalecany dla kobiet, które miały histerektomię.

Chociaż skutki uboczne tego leczenia często przechodzą w ciągu kilku tygodni, istnieje wiele, które mogą wystąpić, które pacjentki powinny być świadome, w tym bóle głowy, krwawienie z pochwy i tkliwość piersi. Może to również zwiększyć ryzyko wystąpienia raka piersi i zakrzepów krwi. Ważne jest, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem pierwszego kontaktu.

HRT jest dostępny w postaci tabletek, żeli, środków nawilżających i plastrów na skórę.

Femilift

Ciągłe przyjmowanie leków lub martwienie się o skutki uboczne leczenia może skłonić pacjentów do zwrócenia się do naturalnych środków zaradczych w nadziei na wyleczenie samego problemu. Ale jest jeszcze inna opcja.

Odmłodzenie pochwy, znany również jako Femilift, jest laserem leczenia, który stymuluje wzrost kolagenu w ścianie pochwy. Pomaga to odbudować i dokręcić tkanki pochwy, co w rezultacie łagodzi suchość pochwy.

Wyniki mogą trwać do dwóch lat, gdy przebieg trzech zabiegów Femilift jest prowadzona w czterech do sześciu tygodniowych odstępach czasu.

Skutki tego zabiegu może być zmiana życia dla kobiet, które mają do czynienia z suchość. Dyskomfort i ból związany z tym objawem menopauzy może powodować stres i zakłócać codzienne czynności.

Istnieją korzyści płynące z tych medycznie zalecanych zabiegów, ale ich przydatność jest różna dla każdej pacjentki. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek pochopnych decyzji omówić je z ginekologiem.

Niektóre domowe leki mogą być w stanie złagodzić suchość pochwy, ale wiele z nich może również nasilić dyskomfort. Przed przystąpieniem do eksperymentowania z naturalnymi alternatywami, które nie są skuteczne, a nawet bezpieczne, ważne jest, aby zasięgnąć porady pracownika służby zdrowia i określić przyczynę suchości.

Autor

Zespół | megathik