Ciekawostki o włosach - 20 fascynujących faktów o włosach

Dziś podzielę się 20 ciekawostkami na temat włosów. Sprawdź ile z nich znasz.

Sprawdź również: Najważniejsze kosmetyki do pielęgnacji brody

 1. W ciągu miesiąca na Twojej głowie rośnie od 100 do 150 000 włosów. Jeśli każdy włos rośnie w tempie 1 cm na miesiąc, to całkowity wzrost wszystkich włosów na Twojej skórze głowy wynosi od 1 do 1,5 km miesięcznie. [100,000 x 0.01m = 1000m].
 2. Pojedynczy mieszek włosowy może produkować 20-30 włosów rocznie.
 3. Liczba mieszków włosowych we włosie jest zaprogramowana genetycznie. Nie jesteśmy w stanie zagęścić naturalnie cienkich włosów. Możemy pobudzić włosy do wzrostu, jeśli stają się cieńsze z powodu złej pielęgnacji lub niedożywienia. Mieszki włosowe mogą powstawać już w 3 miesiącu po urodzeniu.
 4. Włos składa się z otoczki i kory. Otoczka włosa składa się z łusek włosa, które są połączone ze sobą klejem tłuszczowym. Pusty rdzeń był kiedyś używany do izolacji cieplnej, ale już go nie używamy (obecnie włosy są głównie ozdobą), więc rdzeń w ludzkich włosach zaczął zanikać (w cienkich włosach w ogóle go nie ma).
 5. Włosy składają się w 80%-85% z keratyny, 10%-15% z wody, a reszta włosów to pigmenty, oleje i minerały.
 6. Za kolor naszych włosów odpowiedzialny jest pigment melanina. Występuje on we włosach w dwóch postaciach: ziarnistej (eumelanina, pigment czarno-brązowy) lub rozproszonej (feomelanina, pigment żółto-czerwony).
 7. Włosy letnie rosną szybciej niż zimowe (promienie UV stymulują wzrost włosów).
 8. Włosy blondynek są zwykle grubsze i bardziej gęste niż brunetek, których jest mniej, ale są grubsze.
 9. Jedyną żywą częścią włosa jest mieszek włosowy. Łodyga włosa, która znajduje się nad powierzchnią skóry i rośnie na zewnątrz, jest martwa i nie może się sama wyleczyć.
 10. Proste włosy mają okrągły przekrój poprzeczny, a kręcone - owalny.
 11. Stan naszego zdrowia znajduje odzwierciedlenie w naszych włosach. Ciało dostarcza składniki odżywcze najpierw do organów wewnętrznych. Dopiero resztki trafiają do włosów, skóry i paznokci. Jeśli nie są one obfite, włosy mogą wypadać, skóra staje się matowa, a paznokcie stają się miękkie i łamliwe.
 12. Łupież jest powodowany częściowo przez grzyby Malassezia, które żyją na skórze i żywią się hormonami łojowymi.
 13. Łupież nie jest zaraźliwy, ale dobrze jest nie pożyczać grzebieni, spinek do włosów lub innych akcesoriów, które mogą mieć kontakt z włosami i skórą głowy.
 14. Włosy mogą się naturalnie rozciągać, gdy są mokre. Warto o tym pamiętać, gdy obcinasz włosy na mokro, zwłaszcza grzywkę.
 15. Nie jest możliwe uszkodzenie struktury suchych, zdrowych włosów poprzez wydłużenie ich o 10%. Możesz delikatnie pociągnąć zniszczone włosy. ;
 16. Zdrowe, gęste włosy mogą wytrzymać obciążenie 160-250 g! Cienkie włosy wytrzymują obciążenie 160-250 g. Tangle Teezer (o którym pisałam TUTAJ), to odżywka, która wymaga od Ciebie codziennego traktowania włosów jak jajko.
 17. Zakładając, że na naszej głowie znajduje się 100 000 zdrowych włosów, a każdy z nich jest w stanie utrzymać 100 g, mogłyby one utrzymać przedmiot o masie 10 ton: 100 000 x 100g = 10 000 000 G = 10 000 Kg = 10 Ton. Bajka o Roszpunce, którą bardzo lubię, nie jest tylko wymysłem mojej wyobraźni. ;
 18. Każdego dnia tracimy od 80 do 100 włosów. Jest to normalne. 80-85% włosów jest w fazie wzrostu (anagen). Normalnie 80-85% włosów znajduje się w fazie wzrostu (anagen), od 0,5 do 1% w fazie przejściowej (katagen), a 15-20% w fazie spoczynku. Dowiedz się więcej o cyklu życia włosa TUTAJ.
 19. Mieszki włosowe nie wchodzą w fazę katagenu, gdy są narażone na wysoki poziom estrogenów. Poziom estrogenów w mieszkach włosowych spada po porodzie. To dlatego zarówno "starsze", jak i "obecne" włosy zaczynają szybko wypadać.
 20. Włosy nie rosną szybciej, jeśli podcinasz końcówki. To był jeden z mitów, w które wierzyłam jako dziecko.

Autor

Zespół | megathik