Czy jakiekolwiek leczenie trądziku można bezpiecznie stosować w czasie ciąży?

W czasie ciąży zmienia się wiele rzeczy, a leczenie trądziku może być jedną z nich. Oto, co powinnaś wiedzieć o stosowaniu leków na trądzik w ciąży.

Leki na trądzik, których nie wolno przyjmować w czasie ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, natychmiast przerwij przyjmowanie tych leków i nie stosuj ich w czasie ciąży.

Izotretynoina

Nazwy handlowe obejmują
: Absorica®, Amnesteem®, Claravis®, Myorisan®, Sotret® i Zenatane™
.

Tazaroten

Nazwy handlowe obejmują
:Avage®, Fabior®, Tazorac® i Zorac®
.

Spironolakton

Nazwa handlowa
: Aldactone®
.

Leki te mogą powodować poważne wady wrodzone.

W czasie ciąży trądzik może ulec drastycznej zmianie, ustępując lub nasilając się.

Stosowanie innych metod leczenia trądziku w czasie ciąży

Trudniej jest określić, co może bezpiecznie leczyć trądzik w czasie ciąży. Naukowcy nie podają kobietom w ciąży leków, więc nie ma badań, które mówiłyby, co się dzieje, gdy kobiety w ciąży stosują daną terapię.

Nasza wiedza pochodzi z badań na zwierzętach oraz od kobiet, które stosowały terapie przeciwtrądzikowe w ciąży. Na tej podstawie naukowcy uzyskali następujące informacje na temat leków na trądzik:

Adapalen (nazwa handlowa: Differin® żel): Większość ekspertów zaleca zaprzestanie stosowania tego leku w czasie ciąży.

Antybiotyki (nakładane na skórę): Uważa się, że stosowanie klindamycyny w czasie ciąży jest bezpieczne. Przed jej zastosowaniem w ciąży najlepiej skonsultować się ze swoim położnikiem lub dermatologiem.

Antybiotyki (przyjmowane przez Ciebie): Cefadroksyl jest antybiotykiem, który może pomóc w leczeniu ciężkiego trądziku. Podczas podawania ciężarnym zwierzętom dużych dawek tego antybiotyku naukowcy nie zaobserwowali wad wrodzonych.

Antybiotyki często stosowane w leczeniu trądziku, takie jak azytromycyna i klarytromycyna, również wydają się bezpieczne w czasie ciąży. Kilka kobiet urodziło jednak dziecko z wadą wrodzoną podczas przyjmowania jednego z nich. Nie wiemy na pewno, czy antybiotyk ten był przyczyną wady wrodzonej.

Czy przyjmujesz któryś z tych antybiotyków?

  • Doksycyklina
  • Minocyklina
  • Tetracyklina

Aby zapobiec wadom wrodzonym, należy zaprzestać ich przyjmowania do15 tygodnia ciąży.

Kwas azelainowy: Uważa się, że jego stosowanie w czasie ciąży jest bezpieczne. W badaniach na zwierzętach naukowcy nie zaobserwowali wad wrodzonych.

Nadtlenek benzoilu: Często występuje w preparatach przeciwtrądzikowych, które można kupić bez recepty, ale eksperci twierdzą, że jego stosowanie w ograniczonych ilościach jest bezpieczne. Z tego powodu przed zastosowaniem go w ciąży powinnaś porozmawiać z położnikiem lub dermatologiem.

Dapsone (nazwa handlowa, Aczone®): W badaniach na zwierzętach lek ten nie powodował wad wrodzonych. Jest to wspaniała wiadomość, ale nie mamy zbyt wielu informacji na temat tego, co się stanie, gdy zażyją go kobiety w ciąży. Jest to nowy sposób leczenia trądziku.

Z tego powodu eksperci zalecają, aby lekarze byli bardzo ostrożni przy przepisywaniu dapsonu kobietom w ciąży.

Laser i terapia światłem: Lasery były stosowane do bezpiecznego leczenia schorzeń u kobiet w ciąży. W związku z tym uważa się, że lasery są stosunkowo bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Jeśli rozważasz zastosowanie lasera lub terapii światłem w leczeniu trądziku w ciąży, umów się najpierw na wizytę u dermatologa. Istnieje wiele różnych rodzajów laserów i zabiegów świetlnych. Niektóre z nich wymagają zastosowania roztworu znieczulającego lub leków, które mogą mieć wpływ na dziecko.

Kwas salicylowy: Kwas salicylowy, często spotykany w preparatach przeciwtrądzikowych, które można kupić bez recepty, jest ogólnie uważany za bezpieczny, jeśli stosuje się go przez ograniczony czas. Z tego powodu przed zastosowaniem go w czasie ciąży powinnaś porozmawiać ze swoim położnikiem lub dermatologiem.

Tretinoina (nazwa handlowa: Retin-A®): Większość ekspertów zaleca zaprzestanie stosowania tego leku w czasie ciąży.

Dermatolog pomoże Ci rozważyć różne opcje.

Jak widzisz, nie mamy zbyt wielu informacji na temat tego, co może bezpiecznie leczyć trądzik w czasie ciąży. Twój stan zdrowia również ma wpływ na to, jakie środki na trądzik możesz stosować w ciąży.

Jeśli chcesz leczyć trądzik w czasie ciąży, przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji przeciwtrądzikowej warto zasięgnąć porady specjalisty - położnika lub dermatologa.


Obrazek: Getty Images

References
Chien AL, Qi J, et al. "Leczenie trądziku w ciąży." J Am Board Fam Med. 2016;29(2):254-62.

Murase JE, Heller MM, et al. "Bezpieczeństwo stosowania leków dermatologicznych w ciąży i laktacji Część I. Ciąża." J Am Acad Dermatol 2014;70:401.e1-14.

Autor

Zespół | megathik