Co może oczyścić skórę z ciężkiego trądziku?

Jeśli obudzisz się, aby znaleźć kilka dużych pryszczy na swojej, skądinąd czystej, twarzy, możesz uznać to za poważny trądzik. Podobnie, pojawienie się białych i czarnych zaskórników przed pierwszą randką może wydawać się poważnym trądzikiem. Jednak nie o takim rodzaju trądziku tutaj mówimy.

Poważny trądzik: Ten 14-letni chłopiec ma cysty trądzikowe, które zniknęły po zastosowaniu antybiotyku i leków na receptę, które aplikował na skórę.

Czym jest ciężki trądzik?

Osoby z ciężkim trądzikiem mają zazwyczaj wiele wykwitów, które mogą pokrywać twarz, klatkę piersiową i plecy. Poważny trądzik może pojawić się także wzdłuż linii żuchwy i szyi. Czasami pojawia się na pośladkach.

Ciężki trądzik powoduje powstawanie wykwitów, które często sięgają głęboko w skórę. Nazywane cystami i guzkami, są one zazwyczaj bolesne. Po ustąpieniu ciężkiego trądziku często pojawiają się blizny potrądzikowe.

W przypadku ciężkiego trądziku możesz również zaobserwować wiele zaskórników, białych zaskórników lub obu rodzajów zaskórników.

Każdy, kto ma ciężki trądzik, wie, jak uporczywy może on być. Nie można go wyleczyć za pomocą środków przeciwtrądzikowych kupowanych w sklepie. Aby zobaczyć oczyszczanie, trzeba albo odczekać, albo udać się do dermatologa. Odczekanie z ciężkim trądzikiem może trwać latami.

Korzyści wynikające z leczenia ciężkiego trądziku

Życie z ciężkim trądzikiem może być trudne dla psychiki. Wiele badań wykazało, że trądzik może prowadzić do niskiej samooceny, depresji lub lęku. Osoby z trądzikiem mogą przestać spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Starania o awans w pracy lub uprawianie sportu mogą nie mieć już sensu.

Leczenie trądziku może pomóc. Wiele badań wskazuje, że leczenie ciężkiego trądziku może:

  • Wyczyścić trądzik
  • Zapobiegać powstawaniu nowych blizn
  • Poprawić nastrój i samoocenę danej osoby.

Jak dermatolodzy leczą ciężki trądzik

Jeśli u pacjenta występuje ciężki trądzik, dermatolog często zaleca leczenie jednym z poniższych sposobów:

Antybiotyk + lek, który nakłada się na trądzik: Jest to często pierwsza metoda leczenia zalecana w przypadku ciężkiego trądziku. Przyjmowanie antybiotyku może zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk trądziku. Lek nakładany na skórę działa na zmniejszenie ilości bakterii i zatkanych porów.

Jeśli to leczenie nie przyniesie poprawy stanu skóry, dermatolog może zmienić antybiotyk lub omówić z pacjentem stosowanie izotretynoiny (eye-so-tret-eh-no-in).

Izotretynoina: Jest to silny lek, który zwalcza wszystkie cztery przyczyny trądziku - bakterie, zatkane pory, nadmiar ropy naftowej i stan zapalny (zaczerwienienie i obrzęk). U około 85% pacjentów trądzik ustępuje na stałe po jednym cyklu stosowania izotretynoiny.

Ze względu na możliwe działania niepożądane, należy dokładnie rozważyć, czy chce się przyjmować ten lek. Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie izotretynoiny, musisz zapisać się do programu monitorowania.

Pigułka antykoncepcyjna (tylko kobiety): Pigułka antykoncepcyjna może być skutecznym elementem planu leczenia trądziku. W przypadku leczenia ciężkiego trądziku, tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane razem z antybiotykiem lub lekiem o nazwie spironolakton (spy-ren-no-lac-tone), aby uzyskać kontrolę nad trądzikiem.

Pozwól, aby leczenie trądziku przyniosło oczekiwane rezultaty. Może upłynąć od 2 do 3 miesięcy, zanim zobaczysz rezultaty.

Jeśli pigułka może być dla Ciebie rozwiązaniem, ważne jest, abyś poinformowała dermatologa o wszystkich swoich dolegliwościach, w tym o chorobach serca. Dermatolog musi rozważyć ryzyko i korzyści wynikające ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych w leczeniu trądziku.

Spironolakton (tylko u kobiet): Ten lek również może skutecznie leczyć ciężki trądzik u kobiet. Zmniejsza on nadmiar wydzielanego oleju.

Jeśli jest to opcja dla Ciebie, pamiętaj, aby poinformować dermatologa o wszystkich swoich dolegliwościach.

Usuwanie trądziku: Aby usunąć dużą torbiel lub guzek, dermatolog może zastosować kilka różnych technik.

Jednym ze sposobów, w jaki dermatolog może pozbyć się bolesnej torbieli lub guzka, jest wstrzyknięcie do niego kortykosteroidu. Pomaga to szybko zmniejszyć rozmiar i ból.

Inna procedura nosi nazwę "nacięcie i drenaż". Jest ona stosowana w celu odprowadzenia dużej, bolesnej torbieli trądzikowej lub guzka, których nie można usunąć za pomocą leków. Nie należy próbować drenować torbieli lub guzków w domu. Zabieg wykonywany poza gabinetem lekarskim jest obarczony dużym ryzykiem infekcji.

Dermatolodzy stosują procedurę zwaną ekstrakcją trądziku w celu usunięcia białych i czarnych zaskórników, których nie udaje się usunąć za pomocą leczenia trądziku.

Prednizon w niskiej dawce: Jest to bardzo silny kortykosteroid. Dermatolodzy przepisują go w celu leczenia bardzo poważnego rodzaju trądziku, zwanego trądzikiem piorunującym (acne fulminans). Jest on także stosowany w leczeniu zapalenia mieszków włosowych wywołanego przez pityrosporum, swędzącej wysypki przypominającej trądzik.

Plan pielęgnacji pomaga utrzymać czystą skórę

Po uzyskaniu czystej (lub prawie czystej) skóry, nadal konieczne jest leczenie trądziku. Rodzaj leczenia może się jednak zmienić. Większość osób może utrzymać trądzik z dala od skóry dzięki odpowiedniej pielęgnacji i lekom stosowanym na skórę. Bez takiego leczenia trądzik może szybko powrócić.

Pielęgnacja skóry odgrywa kluczową rolę

Nawet w przypadku leczenia trądziku istotna jest właściwa pielęgnacja skóry. Przyjazna dla skóry trądzikowej pielęgnacja może sprawić, że różnica między zaobserwowaniem ustąpienia objawów a zaostrzeniem trądziku będzie ogromna. Zalecane przez dermatologów produkty do pielęgnacji skóry znajdziesz na stronie:

Trądzik: wskazówki, jak sobie z nim radzić (pielęgnacja skóry)

Nikt nie musi żyć z ciężkim trądzikiem

Chociaż ciężki trądzik może być uporczywy, jego wyleczenie nie jest niemożliwe. Dzięki postępom w leczeniu, z pomocą dermatologa można wyleczyć praktycznie każdy trądzik.


Zdjęcia:
Ciężki trądzik: Obraz wykorzystany za zgodą American Academy of Dermatology National Library of Dermatologic Teaching Slides.

Trądzik wzdłuż linii żuchwy: Zdjęcie z Thinkstock

Piśmiennictwo
Zaenglein AL, Graber EM, et al. "Acne vulgaris and acneiform eruptions." In: Wolff K. et al. Fitzpatrick's Dermatology in General Medicine,7th edition. McGraw-Hill Companies, Inc, USA, 2008:696-700.

Zaenglein AL, Pathy AL, et al. "Guidelines of care for the management of acne vulgaris." J Am Acad Dermatol. 2016;74:945-73.

Autor

Zespół | megathik