Co pomaga zwiększyć produkcję testosteronu?

Jakie są opcje niskiego poziomu testosteronu dla mężczyzn?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niski poziom testosteronu lub podejrzewasz, że Twój testosteron może być niski, istnieje pomoc. Znajdź nasze opcje dotyczące leków na niski poziom testosteronu. W ciągu ostatnich 100 lat średnia długość życia mężczyzn wzrosła prawie dwukrotnie.

W 1900 roku, mężczyźni dożyli około 46 roku życia. Do 2014 roku ten wiek wzrósł do 76 lat. Nie ma wątpliwości, że teraz mężczyźni na nowo definiują, co to tak naprawdę znaczy być 60, 70 i 75 rokiem życia lub starszym.

Zdrowa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne i obszerny odpoczynek pomagają utrzymać witalność i energię u mężczyzn w wieku 50 lat i więcej.

Mężczyźni używają jednak również jednego z najnowszych, najbardziej zaawansowanych rozwiązań przeciwstarzeniowych na rynku: testosteronu. W ciągu ostatniej dekady wielu mężczyzn w średnim i starszym wieku uciekało się do stosowania leków o niskiej zawartości testosteronu, aby podnieść jego poziom.

W tym poście przyjrzymy się, co to jest testosteron, objawy niskiego poziomu testosteronu, jak zwiększyć poziom testosteronu przez leki i suplementy, i sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu naturalnie.

Co to jest testosteron?

Testosteron jest hormonem, który pomaga rozwijać męski narząd płciowy i drugorzędne cechy płciowe. Jest wytwarzany w jądrach.

Testosteron jest dla nas bardzo ważny:

 • Czerwone krwinki
 • Gęstość kości
 • Masa mięśniowa
 • Funkcja seksualna
 • Funkcja reprodukcyjna

Testosteron pomaga również w utrzymaniu witalności i dobrego samopoczucia.

W miarę jak mężczyźni starzeją się, ich produkcja testosteronu stopniowo maleje. Ten naturalny spadek rozpoczyna się w wieku około 30 lat i trwa przez całe życie mężczyzny.

Czy mam niski poziom testosteronu?

Spadek poziomu testosteronu może prowadzić do zmniejszenia aktywności seksualnej i osłabienia funkcji erekcji, co z kolei może powodować niepłodność.

Więcej oznak niskiego poziomu testosteronu zawiera:

 • Uciskany nastrój, słaba reakcja emocjonalna, stany depresyjne.
 • Objawy ginekomastii (powiększone męskie piersi), co jest związane z obniżeniem poziomu testosteronu i w rezultacie wzrostem produkcji estrogenów.
 • Niezdolność do osiągnięcia erekcji - jeden z różnych objawów kilku stanów patologicznych, w szczególności brak testosteronu.
 • Atrofia mięśniowa - testosteron jest bezpośrednio odpowiedzialny za wzrost mięśni w organizmie. Przy niedoborze testosteronu, w większości przypadków zaniki tkanek mięśniowych i komórek tłuszczowych zastępują je.
 • Brak chęci do seksu, spadek libido, apatia.
 • Spadek aktywności fizycznej. Mężczyźni otrzymują energię do wykonywania aktywności fizycznej i psychicznej z testosteronu. Nieodpowiednia produkcja testosteronu powoduje zmęczenie, które utrzymuje się nawet po odpoczynku.

Jeśli na czas zidentyfikujesz oznaki niedoboru testosteronu, możesz uniknąć rozwoju poważniejszych negatywnych objawów i pogorszenia sytuacji.

Jakie są opcje leczenia niskiego poziomu testosteronu?

W większości przypadków, mężczyzna musi mieć zarówno kilka niskich objawów testosteronu, jak i niski poziom testosteronu we krwi, aby otrzymać terapię.

Możesz mieć niski poziom testosteronu i nadal nie odczuwać jego objawów. Ale jeśli nie masz większych objawów, zwłaszcza dysfunkcji seksualnej i zmęczenia, nie jest wskazane, aby poddać się terapii, ponieważ istnieje niepewność co do długoterminowego bezpieczeństwa terapii.

Nawet jeśli masz objawy i niski poziom testosteronu, terapia nie zawsze jest najlepszą opcją. Jeśli Twój lekarz może dowiedzieć się o przyczynie, na przykład o niektórych lekach lub przybraniu na wadze - może najpierw rozwiązać ten problem.

Jeśli Twój lekarz uważa, że terapia zastępcza testosteronem jest najlepsza dla Ciebie, istnieją różne opcje do rozważenia:

Żel tematyczny

Należy nałożyć ten żel na skórę. Niezwykle ważne jest, aby zrobić to na obszarze skóry, który nie będzie dotykany przez nikogo innego, zwłaszcza przez dziecko lub kobietę. Podobnie jak plaster, żel należy nakładać raz dziennie o tej samej porze.

Konkretna marka żelu, której używasz, będzie wskazywała, na które partie ciała powinieneś aplikować. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z tymi wskazówkami. Należy wstrzymać się z kąpielą zgodnie z instrukcją na etykiecie produktu.

Plaster na skórę

Niektórzy ludzie uważają łatę skórną za najwygodniejszy sposób leczenia niskiego testosteronu. Łata jest zazwyczaj nakładana raz dziennie, o tej samej porze dnia (zazwyczaj wieczorem).

Nie wolno używać więcej niż jedną łatkę dziennie. Nakłada się go na obszar skóry, który prawdopodobnie nie jest narażony na nadmierne pocenie się lub ucisk, a także nie ma zbyt wielu włosów.

Nigdy nie nakładaj plastra na podrażnioną skórę lub otwartą ranę. Jeśli skóra zostanie podrażniona po zdjęciu plastra, należy nałożyć krem z hydrokortyzonem. Nie należy stosować innych maści.

Plaster do ust

Ten plaster ma kształt tabletki i należy go nakładać na górną część dziąsła dwa razy dziennie lub co 12 godzin. Nie należy nigdy żuć ani połykać tabletek, ponieważ uwalniają one lek powoli, ale nie rozpuszczają się całkowicie.

Nigdy nie należy stosować nowej tabletki przed usunięciem starej. Zawsze aplikuj nowy plaster na przeciwną stronę ust.

Zastrzyki

Różne roztwory są wstrzykiwane co 1-2 tygodnie. Poziom testosteronu może wzrastać przez kilka dni po wstrzyknięciu, a następnie stopniowo obniżać się. To może spowodować efekt rollercoastera, gdzie poziom energii i nastroju strzelają w górę przed wyjazdem.

Pellety

Są to implanty, które są zakładane pod skórą, zwykle wokół pośladków lub bioder, i stopniowo uwalniają testosteron. Są one wymieniane co 3-6 miesięcy.

Suplementy

Ponieważ nie zawsze możesz spożywać wystarczającą ilość składników odżywczych, które zwiększają poziom testosteronu, codzienne spożywanie suplementów jest wygodnym sposobem na przyjmowanie aminokwasów i związków roślinnych, które mogą pomóc zwiększyć poziom testosteronu. Naturalne suplementy mogą pomóc zwiększyć poziom testosteronu i wspierać zbilansowane hormony.

Oto kilka naturalnych suplementów, które mogą uczynić testosteron bardziej aktywnym lub zachęcać do produkcji testosteronu:

 • Fenugreek
 • korzeń buraka
 • L-arginina
 • Acetyl-L-karnityna
 • Avena sativa
 • L-citrulline
 • Witamina D

Większość mężczyzn zauważa poprawę swoich objawów w ciągu 4-6 tygodni od rozpoczęcia terapii substytucyjnej testosteronem, ale zmiany takie jak wzrost masy mięśniowej mogą trwać 3-6 miesięcy.

Mężczyźni, którzy otrzymują terapię zastępczą testosteronem, potrzebują dalszych badań krwi, aby zobaczyć, jak reagują na leczenie.

Naturalne sposoby podniesienia poziomu testosteronu

Może nie cierpisz na hipogonadyzm (niedostateczną produkcję testosteronu), ale chciałbyś czuć się bardziej młodzieńczy i energiczny. Następujące alternatywy mogą pomóc w zwiększeniu poziomu testosteronu bez konieczności stosowania terapii hormonalnej.

Zachowaj zdrową wagę

Mężczyźni z nadwagą i otyłością z dużym prawdopodobieństwem obniżyli poziom testosteronu. Utrata masy ciała może pomóc w odzyskaniu testosteronu.

Spać 7-8 godzin każdej nocy

Brak snu wpływa na hormony twojego ciała, w tym testosteron. Więc upewnij się, że masz co najmniej siedem do ośmiu godzin nieprzerwanego snu każdej nocy.

Ćwiczenie na Zwykłym

Siedzący mężczyźni zwykle mają niski poziom testosteronu, ponieważ ich ciała nie wymagają aż tak dużo. Aby stymulować produkcję testosteronu, można spróbować podniesienia masy ciała. Tajemnicą jest regularne używanie mięśni i poruszanie ciałem.

Jedz więcej fasoli i orzechów

Produkty te są ładowane kwasem D-asparaginowym, który stymuluje produkcję testosteronu. Spróbuj dodać do swojej diety następujące składniki:

 • Jajka
 • Soczewica
 • Migdały
 • Kawa (zwłaszcza rano)

Unikaj diety bogatej w białka

Kiedy spożywasz tak dużo białka, Twoje jądra produkują mniej testosteronu. Możesz utrzymać, a nawet zwiększyć swój poziom testosteronu, włączając do swojej diety wysokiej jakości węglowodany, takie jak całe ziarna, owoce i warzywa. Upewnij się, że białko, które spożywasz nie przekracza 30% całkowitej ilości spożywanych kalorii.

Uprawiaj seks

Ta rada to muzyka dla uszu wszystkich: uprawiaj dużo i dużo seksu. Szczerze mówiąc, seks pomaga podnieść poziom testosteronu. Co więcej, pomaga również zmniejszyć stres i może poprawić twój sen, pomagając ci sprawdzić jeszcze kilka rzeczy na tej liście.

Zarządzaj poziomami stresu

Kortyzol jest hormonem stresu, który blokuje produkcję testosteronu, więc ważne jest, aby zarządzać swoim stresem. Niektóre sposoby zarządzania stresem obejmują jogę, medytację, tai chi, lub cokolwiek, co sprawia, że jesteś zrelaksowany.

Zmniejszyć spożycie alkoholu

Alkohol przyspiesza metabolizm i usuwanie testosteronu z krwi, a także zmniejsza tempo, w jakim organizm wytwarza testosteron. Ograniczenie spożycia alkoholu może pomóc Ci lepiej spać i zwiększyć poziom testosteronu.

Unikaj BPA

BPA (bisfenol-A) jest substancją chemiczną używaną do produkcji puszek aluminiowych i wyrobów z tworzyw sztucznych.

Istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, że narażenie nawet na niski poziom BPA może powodować problemy hormonalne, a nawet zwiększone ryzyko rozwoju raka prostaty u mężczyzn. Nie pakując żywności w plastikowe pojemniki, nie używając plastikowych butelek i nie mając żywności w puszkach, można uniknąć zaburzeń hormonalnych.

Środki ostrożności przy stosowaniu leków na niski poziom testosteronu

Przed rozpoczęciem terapii substytucyjnej testosteronem należy poinformować lekarza o całej historii choroby. Przedyskutuj wszelkie inne problemy zdrowotne, jakie masz, jak również wszelkie suplementy i leki, które zażywasz.

Niektóre schorzenia, takie jak wysokie wskaźniki krwi (erytrocytoza) lub zastoinowa niewydolność serca, mogą sprawić, że podjęcie tej terapii będzie dla Ciebie ryzykowne. Następną rzeczą, którą musisz zrobić, to rozważyć różne rodzaje terapii testosteronem i wybrać konkretny sposób dostarczania leków, który jest najlepszy dla Ciebie.

Myśli zamykające

Mężczyźni stosujący leki na niski testosteron często mają wyższe libido, więcej energii i lepsze samopoczucie. Ale nie jest jeszcze jasne, na ile bezpieczny jest ten lek w dłuższej perspektywie.

Można również zwiększyć poziom testosteronu na inne sposoby, takie jak poprzez ćwiczenia, dietę i sen. Pamiętaj jednak, aby porozmawiać z lekarzem o tym, jaki rodzaj leczenia jest dla Ciebie najlepszy.

Autor

Zespół | megathik